10 sposobów na to, by produkować mniej śmieci!

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Filozofia zero waste to zgodna z ekologią koncepcja, według której powinniśmy dążyć do redukcji ilości odpadów na świecie. Jak to zrobić? Przede wszystkim poprzez zmniejszenie ich produkcji. Zapraszamy do lektury!

Jak produkować mniej śmieci, czyli zero waste

Filozofia zero waste to bardzo mądry i pożyteczny dla naturalnego środowiska trend lifestyle. Koncepcja ta zakłada ograniczenie do minimum ilości produkowanych odpadów, zarówno przez pojedyncze osoby, jak i przez całe domostwa, a także w biurach, fabrykach, instytucjach i zakładach różnego rodzaju.

Zero waste zakłada oszczędne gospodarowanie zasobami, korzystanie z artykułów i przedmiotów wielokrotnego użytku, a także uświadamianie innych osób, że mogą zrobić naprawdę dużo dla naturalnego środowiska. Jak się okazuje, wcale nie jest to takie trudne. Poniżej przedstawiamy 10 wskazówek, które pomogą w tym, by produkować mniej śmieci, zgodnie z filozofią zero waste.

10 sposobów na to, by produkować mniej śmieci!

#1 Wymień opakowania foliowe na opakowania pochodzące z recyklingu, czyli kartonowe i papierowe

#2 Korzystaj z opakowań wielokrotnego użytku, np. płóciennych ekologicznych toreb na zakupy

#3 Kupuj warzywa i owoce na wagę, bez opakowań, wybieraj żywność pochodzącą od lokalnych producentów,

#4 Korzystaj z list zakupów, nie kupuj niepotrzebnie rzeczy, które potem wyrzucisz, planuj mądrze wypady do sklepu,

#5 Wybieraj urządzenia, które produkują mniej śmieci i mają ekologiczny tryb pracy

#6 Gotuj ekonomicznie, na kilka dni, zamrażaj przygotowane potrawy, by nie marnować jedzenia i nie produkować dużych ilości odpadów

#7 Załóż własny ogródek, prowadź kompostownik i wykorzystuj odpady do nawożenia swoich roślin

#8 Zamiast wyrzucać, oddaj niepotrzebne ubrania, zabawki, ręczniki, koce itd. potrzebującym – możesz je przekazać na Czerwony Krzyż, do schroniska dla zwierząt lub Domu Dziecka

#9 Zamiast wyrzucać stare i nieużywane rzeczy, zainteresuj się trendem DIY i wykorzystuj stare przedmioty, by zrobić z nich coś zupełnie nowego, w ten sposób możesz stworzyć ciekawe dekoracje do domu, a nawet eleganckie ozdoby, np. biżuterię

#10 Segreguj odpady – w domu i w pracy, pilnuj, by inni domownicy również przestrzegali zasad ekologii

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, na pewno zainteresuje Cię także wpis  Zasady ekologii w pigułce! Omawiamy najważniejsze zasady ekologii – w domu, na mieście i w pracy. Sprawdź koniecznie!