Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrzebne

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Myślisz o założeniu własnej pasieki, ale nie wiesz, jakie akcesoria są niezbędne? Zastanawiasz się, czy od razu musisz mieć pełny strój, ile uli kupić, czy inwestować w zaawansowane miodarki? Dowiedz się, czego potrzebujesz, by jak najszybciej zrealizować swoje marzenie o posiadaniu własnej pasieki.

Strój początkującego bartnika

Prowadząc pasiekę, powinieneś zadbać o ochronę swojego ciała przed użądleniem pszczół. Jeśli nie masz obaw przed owadami i planujesz hodowlę jednej z łagodniejszych ras, to możesz na początek kupić sam kapelusz z siateczką, który zapewni bezpieczeństwo najważniejszym częściom ciała, czyli głowie i szyi. Kapelusz, który wybierzesz, powinien być dobrze dopasowany, by gwarantować najlepszą ochronę. Ponadto możesz założyć bluzę pszczelarską, która zabezpieczy górną część ciała. Jeśli jednak jest to Twój pierwszy kontakt z pszczołami, lub co gorsza, jesteś uczulony na ich jad, to koniecznie kup od razu kombinezon pszczelarski wykonany z wytrzymałych materiałów i wyposażony w systemy wentylacji. Do takiego zestawu dobierz jeszcze wygodne buty oraz wysokie skarpetki, by nie zostać użądlonym w najmniej oczekiwanym miejscu.

Najważniejsze artykuły pszczelarskie

Najwyższej jakości sprzęt pszczelarski jest niezbędny podczas prac z ulami i ramkami. W zestawie początkującego pszczelarza powinny się znaleźć:

  • zmiotka pszczelarska,
  • dłuto z rozpierakiem,
  • podkurzacz kwasoodporny,
  • nóż do odsklepiania,
  • drut nierdzewny do ramek,
  • sito do miodu.

Dłuto pasieczne powinno być wykonane z nierdzewnego materiału oraz charakteryzować się sprężystością, by w czasie podważania elementów ula nie uległo uszkodzeniu. Sprzęt nie może być zbyt naostrzony, a wielkość należy dobrać do potrzeb i możliwości pszczelarza.

Zmiotka pszczelarska służy do omiatania plastrów oraz spędzania pszczół z powałek, przykładowo w trakcie przeglądów. Podczas wyboru modelu należy zwrócić uwagę na jej szerokość. Zmiotka powinna odpowiadać rozmiarom ramek. Włosie powinno być sprężyste oraz delikatne, by nie drażnić owadów. Choć jest to drobne narzędzie pszczelarskie, to jednak bardzo przydatne również podczas omiatania dennic i innych elementów ula z nieczystości.

Do codziennych prac w pasiece niezbędny jest podkurzacz kwasoodporny. Tańsze modele można kupić już za kilkanaście złotych, ale trzeba się liczyć z tym, że wytrzymają tylko jeden sezon. Wysokiej jakości podkurzacz ma zabezpieczenia przed oparzeniami. 

Kolejne narzędzie, nóż do odsklepiania, jak sama nazwa wskazuje, będzie pomocny w czasie odsklepiania miodu z ramek. Umożliwia sprawne i szybkie zdjęcie warstwy wosku. Jeśli jednak w ramce będą znajdować się plastry o nierównej budowie, wtedy pomocny będzie widelec, który dotrze do zagłębień. Zarówno nóż, jak i sam widelec nie mogą być ostre, by zniwelować ryzyko skaleczenia.

Drut do ramek sprawdzi się podczas montażu węzy pszczelej. Powinien być nierdzewny oraz wyróżniać się wytrzymałością.

Podczas prowadzenia pasieki pomocne będzie także nierdzewne sito, które umożliwi efektywną filtrację miodu z drobnych zanieczyszczeń oraz podczas jego odwirowywania.

Narzędzia pszczelarskie większych rozmiarów

W pasiecie potrzebna jest także miodarka. Jeśli jesteś początkującym bartnikiem, to dobrym pomysłem jest wybór mniejszego urządzenia, które nie obciąży nadmiernie budżetu. Miodarki z elektrycznym napędem, które pomieszczą wiele ramek, są polecane do dużych gospodarstw pasiecznych. Miodarka służy oczywiście do odwirowywania miodu z plastrów i wybrany model musi być dopasowany do posiadanych uli oraz ramek. Wysokiej jakości urządzenie jest wykonane z blachy kwasoodpornej i przystosowane do kontaktu z żywnością.

Ule, węzy oraz ramki

Kiedy zgromadzisz już potrzebny sprzęt, to czas, by pomyśleć o samych ulach oraz ich koniecznym wyposażeniu. Doboru ula należy dokonać pod kątem budowy, przestrzeni, jaką dysponujemy oraz własnego komfortu pracy. Dostępne są ule wielkopolskie, warszawskie, dadant oraz inne, które różnią się specyfiką.

Do uli potrzebne są odpowiednie ramki do uli, a do ramek węza. Ramki pszczele są w większości wykonane z drewnianych beleczek i występują w pakietach po kilka lub kilkanaście sztuk. Węza pszczela to szablon z komórkami plastra pszczelego, na którym pszczoły budują plastry miodu. Zazwyczaj jest wykonana z wosku.

Co jeszcze będzie potrzebne?

Jeśli podstawowy sprzęt pszczelarski już masz, to możesz rozważyć zakup dodatkowych elementów ułatwiających pracę w pasiece. Podczas miodobrania przydadzą się pojemniki na miód, do których przelejesz gotowy produkt pszczeli. Dodatkowo warto kupić specjalne etykiety, które umożliwią wygodne znakowanie każdego słoika. W sprzedaży dostępne są także specjalne pojemniki na miód z zaworem, które ułatwiają rozlewanie oczyszczonego miodu do słoików. Jeśli planujesz przewozić ramki lub pszczeli rój, to warto zainwestować w transportówkę z dykty lub styropianu, która będzie dopasowania do rozmiaru twoich ramek.

Zestaw startowy zawsze pod ręką

Jeśli masz dylemat, jakie narzędzia i akcesoria przydadzą Ci się na początek, to możesz kupić gotowy zestaw dla pszczelarza , który zawiera wiele z wymienionych elementów. Inne możesz dokupić później. A może wolisz samodzielnie wybrać wszystkie produkty? W takim razie sprawdź dokładnie ofertę sklepu Łysoń i już dziś rozpocznij pracę w swojej pasiece. W końcu pszczelarstwo daje wiele satysfakcji, a w dodatku pozwala uzyskać pyszny miód o licznych właściwościach zdrowotnych.