Elektryka w świecie ekologii

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Prąd elektryczny jest pozyskiwany wskutek spalania paliw kopalnych oraz korzystania z odnawialnych źródeł energii czy energii atomowej. Aby wszelkie surowce starczyły nam na jak najdłuższy czas, musimy je oszczędzać. W tym celu każdy z nas powinien ograniczać zużycie prądu. Pozwoli to na zmniejszenie tempa ekspolatacji zasobów naszej planety. Warto korzystać także z aletrnatywnych źródeł prądotwórczych.

Skąd bierze się prąd?

Pierwszym krokiem na rozwój znaczenie ekologii w procesie tworzenia i wykorzystywania prądu elektrycznego, jest ograniczanie korzystania z nieodnawialnych źródeł energii, a więc przede wszystkim paliw kopalnych. Spalanie węgla czy gazu wydziela duże ilości ciepła i zanieczyszczeń, które przedostają się do ziemskiej atmosfery. Pomimo faktu, iż podejmuje się działania w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń, elektrownie cieplne nadal są jednymi z największych emitentów szkodliwych związków. Przyczyniają się zatem w znaczący sposób do degradacji środowiska i rozwoju globalnego ocieplenia. Dlatego przyszłością naszej planety są elektrownie korzystające z odnawialnych źródeł eneregii, które nie wydzielają tak dużych ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Przykładem są elektrownie wodne, wiatrowe czy słoneczne. Do produkcji prądu elektrycznego wykorzystuje się w nich dobra powszechnie dostępne niemal na całym świecie, które nazywamy ubikwitetami. Jedną dużą wadą wszystkich wymienionych w poprzednim zdaniu zakładów prądotwórzczych jest jednak fakt, iż ich działanie jest wysoce uzależnione od warunków atmosferycznych i hydrologicznych oraz klimatu.

Proekologiczne korzystanie z energii elektrycznej

Niezależnie od tego, czy współczesna elektryka opiera się na źródłach odnawialnych czy nieodnawialnych, proces ten zawsze wiąże się z niszczeniem jakiejś części ziemskich zasobów, która mogłaby zostać spożytkowana do innych celów. Ponadto prąd elektryczny powstaje w procesie, w którym wydzielane jest ciepło do atmosfery. Dlatego każdy z nas ma obowiązek ograniczyć zużycie prądu w domu. Jak to zrobić? Otóż w pierwszej kolejności pamiętajmy o przestrzeganiu następujących kroków, dzięki którym elektryka naszego domu zużyje mniej energii:

  • zawsze wyłączaj po sobie światło
  • zamontuj żarówki energooszczędne
  • pomyśl o zamotnowaniu paneli fotowoltaicznych na dachu domu
  • nieużywane sprzęty elektryczne wyłączaj z kontaktu
  • oszczędzaj baterię w telefonach czy laptopach
  • podpinaj przyrządy elektryczne do zbiorczych listew, by móc je wyłączyć „za jednym zamachem”
  • uświadamiaj swoje dzieci, członków rodziny oraz znajomych o korzyściach płynących z oszczędzania prądu.

Dowiedz się więcej o elektryce zapisując się na kurs na uprawnienia SEP do 1KV na uprawnienia-g1.pl.