Naczynia jednorazowe ekologiczne – idealne dla gastronomii

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Naczynia jednorazowe ekologiczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Obecnie na rynku pojawiają się naczynia z trzciny cukrowej, naczynia wykonane z liści palmowych, a także naczynia drewniane. Tego typu pudełka mogą zostać wykorzystane z powodzeniem w gastronomii!

Naczynia jednorazowe ekologiczne – naczynia z trzciny cukrowej

Naczynia z trzciny cukrowej (w wysuszonej postaci, tzw. bagassy) to naczynia, które są odporne na wilgoć i wysokie oraz niskie temperatury. Są one biodegradowalne, co oznacza, że po użyciu można ich użyć do produkcji kompostu. Są także łatwe w użyciu – talerze wykonane z trzciny cukrowej są sztywne i odporne na zatłuszczenia.

Naczynia jednorazowe ekologiczne – naczynia z liści palmowych

Naczynia wykonane z liści palmowych są lekkie i odporne na wysokie temperatury. Te kompostowalne akcesoria kuchenne mogą być wykorzystywane zarówno do zimnych jak i ciepłych dań, można w nich także przechowywać żywność mrożoną oraz odgrzewać je w piekarniku lub kuchence mikrofalowej.

Naczynia jednorazowe ekologiczne – naczynia z otrębów pszennych

Naczynia z otrębów pszennych to ciekawe naczynia, które po użyciu można… spożyć. W ten sposób można pakować np. zupy i dania na wynos. Proces produkcji naczyń z otrębów jest przyjazny dla naturalnego środowiska i nie wymaga wydobycia żadnych surowców (poza otrębami i wodą), ani też stosowania związków chemicznych.

Biodegradacja naczyń wykonanych z otrębów pszennych jest szybsza niż biodegradacja innych wymienionych w niniejszym artykule materiałów i wynosi zaledwie jeden miesiąc. W porównaniu z nimi biodegradacja naczyń z liści palmowych może trwać około 3 miesiące, biodegradacja papieru i kartonu – około pół roku, a biodegradacja plastikowych naczyń dla gastronomii – nawet około 100 lat! Pomysł ten zrodził się w polskiej firmie Biotrem i jest już testowany w około 20 krajach na różnych kontynentach.

Naczynia ekologiczne – naczynia drewniane

Ostatni z wartych uwagi surowców do produkcji ekologicznych opakowań to drewno. Wykonane z drewna naczynia i sztućce nie są co prawda jednorazowe, ale stanowią one ciekawe biodegradowalne zamienniki dla naczyń i sztućców wykonanych z plastiku. Tego typu naczynia i akcesoria kuchenne mogą zamówić nie tylko klienci indywidualni, ale także duże firmy cateringowe oraz inni reprezentacji branży gastronomicznej!