Ile kosztuje ekologiczny nawóz?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ekologiczny nawóz to nawóz, który jest produkowany z naturalnych składników pochodzenia roślinnego. Tego typu wolne od patogenów i substancji chemicznych preparaty stosuje się, by poprawić właściwości podłoża. Ile kosztuje bio nawóz? Jakie są jego zalety? Zapraszamy do lektury!

Ekologiczny nawóz – składniki

W składzie bio nawozu można znaleźć tylko i wyłącznie naturalne składniki. Powstaje on głównie z odpadów warzywnych i zawiera kompleks pierwiastków, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin.

Potrzebne do wzrostu roślin substancje to między innymi azot, fosfor oraz potas. Dzięki temu, że składniki te są łatwo przyswajalne, a nawóz rozkłada się powoli, działanie bionawozu jest długotrwałe i bardzo skuteczne, nawet w przypadku roślin, które mają długi okres wegetacji.

Ekologiczny nawóz – właściwości

Ekologiczne nawozy stosuje się po to, by:

  • poprawić poziom próchnicy w podłożu i je odżywić,
  • przyspieszyć rozwój i wzrost uprawianych roślin,
  • poprawić wilgotność gleby,
  • wspomóc ukorzenianie roślin,
  • zregenerować uprawiane rośliny i poprawić wygląd trawnika.

Można ich używać do uprawy roślin ozdobnych, warzyw i owoców. Pierwsze nawożenie najlepiej wykonać wiosną, a następnie powtórzyć je po kilku miesiącach.

Ile kosztuje ekologiczny nawóz?

Ceny bionawozu różnią się w zależności od producenta. Przykładowo, w sklepie https://naszogrodniczy.pl za 1,5 kg ekologicznego nawozu Substral zapłacimy około 16 – 17 złotych. Podobnie wyciąg z pokrzywy Substral do podlewania i odprysków (1 l) będzie nas kosztować niecałe 18 złotych.

Jeśli interesuje nas naturalny nawóz na pędraki, taka mieszanka (900g) będzie nas kosztować niecałe 12 złotych, natomiast za leczniczy płynny nawóz Astvit (0,5 l) zapłacimy jedynie 5 złotych. Ten sam preparat w litrowym opakowaniu kupimy za niecałe 8 złotych, a w formie papki (1 kg) – za 18 złotych. Nawóz ten, nie dość, że odżywia i wzmacnia rośliny, to jeszcze zapewnia im ochronę biologiczną – zarówno przed insektami, jak i chorobami.

Czy bio nawóz jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt?

Ogromną zaletą ekologicznych nawozów jest to, że są one bezpieczne dla dzieci i zwierząt. Można je stosować na działkach, terenach przemysłowych, a także w ogrodach, bez obawy o to, że zaszkodzą one domownikom lub domowym zwierzętom. W przypadku dłuższego stosowania nawozu zaleca się używanie rękawic ochronnych.