Zasady ekologii w pigułce!

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W dzisiejszym artykule omawiamy najważniejsze zasady ekologii, które warto zastosować nie tylko w domu, ale i na mieście. Sprawdź, jak nauczyć ekologii domowników i najmłodsze pociechy. Zapraszamy do lektury!

Zasady ekologii w domu – zadbaj o to, by stosowała je Twoja rodzina

Wdrożenie ekologii w domu jest bardzo proste. Oto najważniejsze zasady ekologii w domu, w pigułce:

#1 Postaw na recykling

Zamiast zwiększać ilość odpadów na świecie, wykorzystuj to, co nadaje się do ponownego wykorzystania. Zaprzyjaźnij się z DIY (z języka angielskiego Do It Yourself) i korzystaj z materiałów, które pochodzą z recyklingu.

#2 Segreguj śmieci

Wprowadzenie segregowania śmieci w mieszkaniu lub domu to pierwszy krok do ekologicznego życia. Warto zarazić tym nawykiem wszystkich domowników, a także sąsiadów i znajomych!

#3 Oszczędzaj ciepło

Jeśli masz taką możliwość, wyłączaj ogrzewanie w pomieszczeniach, z których nie korzystają domownicy. Zadbaj także o to, by newralgiczne miejsca w Twoim domu były uszczelnione.

#4 Nie marnuj energii elektrycznej

Produkcja energii elektrycznej wiąże się z emisją CO2 do atmosfery. Aby ją zredukować do niezbędnego minimum, pilnuj, by wszystkie urządzenia elektryczne, z których nie korzystają domownicy, były wyłączone. Nie zostawiaj sprzętów w trybie stand by, piekąc, korzystaj z dwóch poziomów piekarnika i stosuj specjalne eko-programy, w które są wyposażone zmywarki i pralki.

#5 Oszczędzaj wodę

Oszczędzanie wody jest dobre zarówno z punktu widzenia ekologii, jak i w kontekście domowego budżetu. Jak zminimalizować ilości wykorzystanej wody? Wystarczy naprawić w domu wszelkie usterki hydrauliczne i częściej brać prysznic niż kąpiel. Jeśli masz ogród, warto magazynować deszczówkę i wykorzystywać ją do podlewania roślin.

#6 Zrezygnuj z plastiku i folii

Plastikowe torby to opakowania, które rozkładają się do kilkuset lat. Nie bez powodu króluje trend na torby papierowe i opakowania z kartonu – są one o wiele bardziej ekologiczne niż szkodliwe torby foliowe!

#7 Zrezygnuj z samochodu na rzecz spacerów i roweru

Nie wsiadaj za kółko za każdym razem, gdy potrzebujesz czegoś niewielkiego ze sklepu i ogranicz dojeżdżanie do pracy samochodem. O wiele zdrowiej, zarówno dla naturalnego środowiska, jak i Twojego zdrowia będzie poruszanie się pieszo lub rowerem.

#8 Przestań tyle drukować

Kupiłeś bilet na PKP? Zamiast go drukować, zapisz w pamięci urządzenia mobilnego, np. telefonu. Staraj się nie drukować niepotrzebnych dokumentów, zaprzyjaźnij się także z czytnikami e-book.

#9 Wykorzystaj naturalne światło

Zamiast marnować energię elektryczną, wykorzystuj maksymalnie naturalne światło. Możesz zamontować w domu także specjalne energooszczędne żarówki lub diody LED, które zużywają mniej prądu. Dobrym pomysłem są także automatyczne wyłączniki do oświetlenia.

#10 Akumulatory zamiast baterii

Zamiast korzystać z baterii, które zawierają wiele szkodliwych substancji, zainwestuj w akumulatory, które można ładować. Jeśli masz w domu jakieś zużyte baterie, zanieś je do specjalnego punktu i zutylizuj, tak, by nie przyczyniać się do niszczenia środowiska.

Powyższe zasady, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Jeśli chcesz dbać o ekologię, warto także:

  • Wdrożyć w domu ekologiczne sprzątanie,
  • Kupować produkty od lokalnych dostawców,
  • Prowadzić własny ogródek,
  • Zadbać o ekologiczne ogrzewanie w domu,

I wiele, wiele więcej!

Zasady ekologii w mieście

Przestrzeganie zasad ekologii w mieście – na zewnątrz lub w miejscu pracy, może odegrać znaczącą rolę w ratowaniu naszego naturalnego środowiska. Jak dbać o ekologię poza domem?

Wystarczy:

  • Korzystać w firmie z materiałów pochodzących z recyklingu (np. kartonowe opakowania produktowe),
  • Gasić światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa,
  • Sprzątać po swoim czworonożnym pupilu w trakcie spacerów,
  • Zgniatać puszki i inne opakowania, segregować śmieci w miejscu pracy,
  • Zamiast wszędzie poruszać się samochodem służbowym – wsiąść na rower,
  • Korzystać częściej ze schodów niż z windy,
  • Zamiast drukować tony dokumentów, postaw na dokumenty w formie online. W ten sposób można sporządzić większość umów, które są tak samo ważne, jak ich papierowe wersje,
  • Pilnować, by pozostali pracownicy także przestrzegali zasad ekologii,
  • Jeździć samochodem w sposób ekonomiczny i ekologiczny.

Zasady ekologii dla dzieci – jak nauczyć pociechy ich przestrzegania?

Edukacja ekologiczna jest bardzo ważna, by Twoja pociecha miała świadomość zmian, jakie zachodzą w naturalnym środowisku. Zmian, do których przyczynił się człowiek. Aby nauczyć dziecko zasad ekologii, można mu sprezentować specjalne ilustrowane książeczki lub gry, które nawiązują tematycznie do zagadnienia. Warto jak najczęściej rozmawiać i zachęcać dziecko do dyskusji.

Skoro już poznaliście najważniejsze zasady ekologii w domu, w mieście i w miejscu pracy, to na co czekacie? Trzeba je wdrożyć!