Zero waste – czyli świat bez odpadów

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zero waste w krótkich słowach to próba stworzenia świata bez odpadów. Polega na maksymalnym ograniczeniu wrzucania śmieci na wysypisko, zniwelowaniu użycia plastiku w naszym życiu oraz poszukiwaniu alternatywnego przeznaczenia dla np. zużytych butelek, opon samochodowych itd. Na czym polega dokładnie ta idea, dowiesz się z lektury naszego artykułu.

Zero waste – definicja

Idea zero waste opiera się na dążeniu do przedefiniowania świata, w którym żyjemy. Wszystko odbywa się zgodnie z dewizą: zacznij od siebie, następnie zmieniaj innych. Jest to próba stworzenia świata, w którym zasoby nie są wyrzucane na wysypiska. Przetwarza się je natomiast w coś innego. Zgodnie z twierdzeniem gospodarki cyrkulacyjnej mówiącej o tym, że w środowisku nie ma śmieci.

Obecnie tylko zużywamy zasoby naturalne ziemi, nie dając nic w zamian. Należy się zastanowić, co będzie w sytuacji, kiedy się one wyczerpią. Z roku na rok na wysypiska wyrzucane są tony odpadów. Ich okres rozkładu wynosi nawet kilkaset lat, niektóre nawet są toksyczne. Te szczególnie źle przechowywane zatruwają środowisko dookoła. Odpady spotkać można wszędzie, na polach, lasach, ulicach. Tony śmieci pływają w naszych oceanach, zatruwając nie tylko wodę, ale istniejące tam życie.

Reduce, Reuse, Recycle – 3 naczelne zasady

Ideologia opiera się na trzech naczelnych zasadach.

  • Reduce – redukcja niepotrzebnych zakupów. Im mniej kupujesz – tym mniej w końcu wyrzucisz.
  • Reuse – ponowne wykorzystanie. To nie tylko nadanie drugiego życia, czemuś co już nie odgrywa swojej dawnej roli. Będą to również zakupy na np. targach staroci, kupno rzeczy używanych lub wielokrotnego użytku.
  • Recycling- czyli ponowne przetwarzanie danego materiału . Istotną informacją jest fakt, iż podawanych jest mu około 10% wyprodukowanego plastiku. Nie może więc to być główne narzędzie do walki z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska.

Świat zero – waste

Jest to rzeczywistość, w której ludzie:

  • kupują opakowania wielokrotnego użytku;
  • nabywają rzeczy absolutnie niezbędne – najlepiej używane;
  • kierują się zasadą: im więcej kupisz – tym więcej będziesz musiał wyrzucić;
  • ograniczają zakupy – zamiast osobnego płynu do podłóg, okien, łazienki może wystarczy uniwersalny;
  • nadają przedmiotom drugie życie – stare opony po odpowiednim pocięciu i przemalowaniu mogą służyć za piękne ozdoby do ogrodu lub kwietniki.

Jeśli zastanawiasz się, czy Ty też robisz różnicę, odpowiedź jest prosta. Tak! Swoim zachowaniem dajesz przykład innym. Możesz stać się inspiracją i wzorem do naśladowania. Pamiętaj, że liczy się wszystko, nawet decyzja podejmowana na codziennych zakupach.