Sposób na mszyce – podpowiadamy jak zwalczyć szkodniki, ekologicznie!

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czy istnieje skuteczny sposób na mszyce? Jak się ich pozbyć w sposób ekologiczny, tak, by nie zaszkodzić naturalnemu środowisku? Zapraszamy do lektury po więcej informacji!

Dlaczego mszyce w ogródku stanowią problem?

Mszyce to owady, które żerują na roślinach, hamując ich wzrost i rozwój. Inwazja mszyc może doprowadzić do tego, że rośliny skarłowacieją, nie będą dawać plonów oraz będą podatne na infekcje grzybicze. Mszyce wysysają soki z pąków, kwiatostanów i pędów. Insekty pojawiają się szybko i w okamgnieniu namnażają, powodując wyniszczenie ogródka. Jak się pozbyć tych szkodników? Które metody są przyjazne dla naturalnego środowiska?

Sposób na mszyce – domowe wywary owadobójcze

Jednym z dobrych sposobów na mszyce jest domowej roboty wywar z cebuli. Warzywo wystarczy pokroić na kawałki, zalać wodą i gotować pół godziny na małym ogniu. Następnie należy odstawić miksturę do ostygnięcia. Takim wywarem można spryskiwać miejsca, w których zalęgają się mszyce.

Inny sposób na mszyce to wyciąg z mniszka lekarskiego, popularnie nazywanego mleczem. Liście, korzenie i łodygi mniszka należy zalać letnią wodą, a następnie odstawić na 3 godziny. Nie należy podgrzewać mikstury! Wyciągu trzeba użyć jeszcze tego samego dnia, by był skuteczny, można nim opryskiwać drzewa, warzywa oraz krzewy.

Oprysk na mszyce można zrobić także z tytoniu. Wystarczy użyć około 100 g tytoniu, zalać go gorącą (nie wrzącą) wodą i odstawić na czas doby. Po odcedzeniu należy rozcieńczyć wywar w proporcjach 1 : 2 z wodą.

Aby poprawić skuteczność oprysków, można dodać do nich mydło potasowe ogrodnicze lub starte na tarce mydło szare. Jakie jeszcze są metody na mszyce? Które rośliny je odstraszają?

Sposób na mszyce – rośliny, które odstraszają insekty

Jeśli chcesz pozbyć się mszyc, nie używając w tym celu szkodliwych środków owadobójczych, wystarczy zasadzić w ogrodzie rośliny, za którymi te szkodniki nie przepadają.

Do roślin nielubianych przez mszyce należą:

  • Mięta
  • Lawenda
  • Czosnek

Można je sadzić na grządkach w strategicznych miejscach, które są narażone najbardziej na atak insektów.

Inny sposób to zasadzenie roślin, za którymi przepadają owady odżywiające się mszycami. Rośliny i warzywa lubiane przez biedronki i inne chrząszcze żywiące się mszycami, to:

  • Kolendra
  • Koper
  • Lubczyk
  • Marchew
  • Seler
  • Pietruszka