Pasta do zębów bez fluoru – jaką wybrać?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Przed zakupem pasty do zębów dobrze, abyśmy zwrócili uwagę na jej skład. Zdrowa pasta nie powinna przede wszystkim posiadać SLS’ów, gliceryny i fluoru. Jeśli chcesz mieć mocne i zdrowe zęby, a przy tym dbać o swoje zdrowie to zobacz, które z tych past będą dla Ciebie.

Naturalna pasta do zębów bez fluoru

  • Pasta kokosowa – skuteczna alternatywa past zawierających chemiczne substancje i fluorki. Pasta z oleju kokosowego zapobiega próchnicy, a nawet ją cofa. Dba o cała jamę ustną, zwalczając większość szczepów bakterii i drożdżaków (Candida albicans, Streptococcus mutans). Redukuje krwawienie i ból zębów przy regularnym stosowaniu.

Przepis na pastę:

Olej kokosowy (1/4 szklanki)
Soda oczyszczona (1/2 szklanki)
Ksylitol (4-5 łyżek)
Naturalny olejek miętowy (ok. 1 łyżeczka)

  • Pasta cedrowa – W składzie takiej pasty znajdziemy: olej, mąkę, żywicę, skorupę orzecha i żywice… Wszystkie te składniki są cedrowe. Niszczy i blokuje skrzepy bakterii, wirusów, grzybów chorobotwórczych i pierwotniaków. Leczy zapalenie dziąseł i jamy ustnej. Zapobiega demineralizacji zęba.

Pasta do zębów bez fluoru - jaką wybrać?

  • Pasta na bazie glinki bentonitowej – Pasta w smaku jest nieco słona, nieco słodka i korzenna, a ze względu na zawartość cynamonu i goździków silnie antybakteryjna. Glinka bentonitowa ma właściwości absorbujące metale ciężkie, jest hipoalergiczna oraz uzupełnia minerały, co przy higienie zębów jest ważnym krokiem. Soda oczyszczona oraz sól morska zapewniają właściwości ścierne, usuwając płytkę nazębną.

Przepis:

4 łyżki glinki bentonitowej,
1 łyżeczka sody oczyszczonej,
1 łyżeczka miałkiej soli morskiej (utłuc w moździerzu)
1 łyżeczka mielonego cynamonu
1,5 łyżeczki sproszkowanej stewii
0,5 łyżeczki proszku z goździków (utłuc w moździerzu)

  • Pasta z czarnym węglem (wybielająca) – Posiada właściwości absorpcyjne, hamuje rozprzestrzenianie się bakterii w jamie ustnej, przeciwdziałając tym samym powstawaniu próchnicy. Węgiel usuwa lotne związki zapachowe, które są przyczyną nieświeżego oddechu. Ponadto usuwa osad nazębny, oraz przebarwienia które powstają często w wyniku nadmiernego picia herbaty czy kawy. Wybiela zęby do ich naturalnego koloru.

Przepis:

1 łyżeczka wody lub oleju kokosowego

2 kapsułki węgla

kilka kropel cytryny

  • Pasta z kurkumy i oleju kokosowego – Kurkuma od wieków jest ważnym środkiem leczniczym. Nie tylko wybiela zęby, ale działa także przeciwzapalnie, łagodzi obrzęk jamy ustnej i zębów oraz wspomaga krążenie w dziąsłach.
    Choć kurkuma ma żółty kolor, faktycznie jej regularne stosowanie znacznie wybiela zęby. Do tego olej kokosowy pomaga w walce z próchnicą, ponieważ eliminuje bakterie w jamie ustnej. A olejek miętowy ma działanie przeciwbakteryjne i pomaga zwalczać nieświeży oddech.

Przepis:

1 łyżeczka kurkumy

1 łyżeczka oleju kokosowego

kilka kropel olejku z mięty pieprzowej