Odprowadzanie wody z rynien – ile kosztuje łapacz deszczówki?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jest to rozwiązanie dla każdego miłośnika ekologii. Każdego roku, wraz z deszczem spada na ziemię miliony ton wody. Jeśli zastanawiasz się, czy można ją jakoś zebrać i wykorzystać w późniejszym czasie, odpowiedź brzmi: TAK! Odprowadzanie wody z rynien jest coraz popularniejsze! Jak działa i ile kosztuje łapacz deszczówki – dowiesz się poniżej.

Odprowadzanie wody z rynien – jak działa?

Łapacz wody deszczowej, jak sama nazwa wskazuje, ma zbierać z rynien deszczówkę, a następnie odprowadzać ją do odpowiedniego zbiornika. Tam będzie przechowywana do czasu, kiedy wykorzystać ją będzie można np. do prac remontowych, czy nawadniania ogrodu w trakcie suszy.

 • Urządzenia te można w dość łatwy sposób zainstalować zarówno na rurach od dawna zamontowanych, jak i przy nowo budowanych.
 • Wodę odprowadza się do zbiornika aż do czasu jego napełnienia, następnie jej nadmiar jest odprowadzany do studzienki.
 • Urządzenia nie trzeba demontować w trakcie zimy.

Ile kosztuje łapacz deszczówki w Polsce?

Koszty zakupu urządzenia wraz ze zbiornikiem i całą aparaturą, w porównaniu z ich funkcjonalnością nie są zbyt wysokie. Jeśli porównamy korzyści, jakie osiągniemy w dość krótkim czasie po instalacji, łatwo dojdziemy do wniosku, że jest to trafna decyzja.

Ceny zależą od materiału wykonania oraz od wielkości i rodzaju zbiornika na wodę. Sam łapacz to koszt około 40,00 – 80,00 zł; natomiast największy koszt to zbiornik, gdzie odprowadzana jest deszczówka.

 • Zbieracz wody deszczowej BRYZA – 40,00 zł
 • Odzyskiwacz wody deszczowej Cellfast – 55,00 zł
 • Zbieracz wody deszczowej z filtrem – 70,00 zł
 • 3P Technik zbieracz wody z filtrem i zaworem – 180,00 zł
 • Zbieracz deszczówki z filtrem Speedy wraz ze zbiornikiem – 250,00 zł
 • System łapania wody z rynny Gamart – 300,00 zł
 • Pojemnik na deszczówkę z kranikiem – 500,00 zł

Wszystkie ceny są orientacyjne, podane w wartościach brutto.

Zanim zdecydujesz się na zakup, musisz koniecznie sprawdzić, jak szeroka jest Twoja rura spustowa. Tam właśnie zainstalujesz urządzenie. Najczęściej spotykane łapacze dotyczą rur od 80 do 150 mm.

Odprowadzanie wody z rynien po prostu się opłaca. Najpierw trzeba zakupić łapacz deszczówki, ale inwestycja ta szybko się zwróci. Zadecydują o tym dużo mniejsze opłaty za zużycie wody w Twoim gospodarstwie domowym. Od tej pory nie musisz płacić za wodę wykorzystywaną do:

 • podlewania kwiatów,
 • prac porządkowych w ogrodzie i domu,
 • spłuczki w toalecie.

Oprócz tego zapobiegniesz marnotrawstwu i sprawisz, że życie Twojej rodziny stanie się bardziej „eko”.