Jak ogrzewać dom ekologicznie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ogrzewanie domu to jedna z największych życiowych inwestycji. O ile latem nie jest ono konieczne, o tyle zimą, nie da się bez niego obejść. Jak ogrzewać dom ekologicznie i tanio? Czym ogrzewać dom?

Jak ogrzewać dom ekologicznie – pompy ciepła

Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez Polaków źródeł ciepła jest węgiel. To paliwo, które charakteryzuje niska cena i dobra dostępność. Problematyczne jest jednak usuwanie odpadów. Wybór sposobu ogrzewania ma ogromny wpływ na naturalne środowisko. Jak ogrzewać dom ekologicznie? Najlepsza opcja to pompy ciepła, jednak ze względu na wysoką cenę i koszta instalacji, nie jest to jeszcze rozwiązanie powszechnie stosowane w Polsce. Czym jeszcze można ogrzewać dom?

Jak ogrzewać dom ekologicznie?

#1 Gaz ziemny

Dobrą alternatywą dla pompy ciepła jest gaz ziemny. Koszty eksploatacji kotła są nieduże, a jego obsługa bezproblemowa. Piec centralnego ogrzewania nie potrzebuje wiele miejsca, może być montowany nawet a małej kotłowni lub w domu bez kotłowni. Nie każdy jednak ma możliwość podłączenia się do sieci gazowej, zwłaszcza poza obszarami miejskimi.

#2 Pellet

Inne ekologiczne źródło ciepła, to pellet, czyli sprasowane drewniane trociny. Pellet nie zawiera szkodliwych substancji, popiół można śmiało wysypywać w ogródku lub na trawniku. Koszty zakupu kotła na pellet są wyższe niż w przypadku kotła na gaz ziemny, ale obsługa kotła pelletowego jest bardzo wygodna, dużą zaletą takiego ogrzewania jest także czysta kotłownia.

#3 Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne to dobra i ekologiczna, aczkolwiek droga alternatywa dla palenia węglem. Temperaturę można łatwo regulować, ale ogrzewanie jest uzależnione od dostaw prądu. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności montowania w domu kominów oraz magazynów na opał.

#Ekogroszek

System grzewczy wykorzystujący ekogroszek charakteryzuje stosunkowo niska cena i wysoka kaloryczność opału. Do wdrożenia tego systemu konieczna jest kotłownia, komin oraz miejsce na skład opału. Ekogroszek, w porównaniu z węglem, jest bardziej ekologiczny.

Zanim zdecydujesz się na wybór systemu grzewczego, sprawdź, czy dany sposób ogrzewania nie jest dofinansowywany w Twojej miejscowości. W przypadku ekologicznego ogrzewania można otrzymać dotację na zakup urządzeń i ich montaż, a także podłączenie do sieci ciepłowniczej. Dotacjom często podlega także wymiana starych pieców na nowe, ekologiczne, tego typu przepisy wprowadzono między innymi w Łodzi oraz w Krakowie.