Ekologiczny dom i ekosprzątanie – najlepsze porady

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na czym polega ekosprzątanie? Najlepsze porady jak poradzić ekologiczny dom znajdziesz u nas! Podpowiemy Ci, jak zamienić szkodliwe środki czyszczące na naturalne domowe preparaty oraz jak korzystać oszczędnie z wody i energii elektrycznej podczas sprzątania!

Ekosprzątanie – najlepsze porady

Ekosprzątanie to sprzątanie przyjazne dla środowiska naturalnego. W tym celu należy przede wszystkim oszczędzać wodę oraz energię elektryczną. Jakie są najlepsze sposoby na oszczędne i ekologiczne życie?

 • Zamiast lać hektolitry wody podczas mycia naczyń, myj talerze, miski i szklanki w misce.
 • Korzystaj z energooszczędnych i ekonomicznych programów, zarówno gdy korzystasz z pralki, jak i podczas korzystania ze zmywarki
 • Zamiast kupować gąbki i ścierki, wykorzystuj w tym celu stare ubrania
 • Zamiast korzystać z drogich środków chemicznych, wykorzystaj do czyszczenia domowe i naturalne metody!

Ekosprzątanie – najlepsze porady – wykorzystaj ocet, cytrynę i sodę oczyszczoną!

Podczas mycia naczyń możesz rozcieńczać płyn razem z wodą. Jeśli chcesz praktykować w domu ekosprzątanie, najlepsze porady zalecają wykorzystanie domowych środków, zamiast detergentów! Domowe środki do czyszczenia, to np. ocet, cytryna i soda oczyszczona. Jak można z ich pomocą zadbać o domową przestrzeń?

Ocet

Ocet pomaga usunąć kamień oraz pleśń i nadaje się świetnie do czyszczenia takich powierzchni jak:

 • chromowane baterie
 • deski do krojenia
 • blaty
 • podłogi
 • ruszty piekarnika
 • rury
 • toaleta
 • lodówka

Wystarczy zagotować szklankę octu z wodą, by taką miksturą ściągnąć kamień z brodzika prysznicowego lub wanny. Ta sama mikstura pomoże wyszorować garnki ze spalenizny. Jeśli potrzebujesz środka do konserwacji drewnianych mebli, możesz zmiksować ze sobą ocet i oliwę i wypolerować tą miksturą drewno.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to naturalny środek, który może być stosowany do czyszczenia naczyń, usuwania przypalenizny i odświeżania szmatek oraz desek kuchennych. Pasta z sody z wodą pomoże wyczyścić przypalone żelazko, a mikstura z pół szklanki sody i 2 łyżek octu nada się świetnie do czyszczenia łazienkowych kafelków. Sodą można także wyczyścić fugi w domu. Wystarczy zmieszać ją z wodą i taką papkę nałożyć na 15 minut, a następnie spłukać wodą.

Cytryna

Kwasek cytrynowy, podobnie jak ocet, świetnie sprawdza się jako odkamieniacz. Sok z cytryny wymieszany z octem i wodą może także posłużyć do umycia okien i odkażenia desek do krojenia.