Eko szczoteczki do zębów – co warto o nich wiedzieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile zużytych plastikowych szczoteczek do zębów każdego roku jest wyrzucanych do śmieci? Wystarczy policzyć, że średnio każdy z nas zużywa 4 – 5 szczoteczek rocznie, mnożąc to razy liczbę ludności, uzyskujemy wielkość podaną nie w milionach a w dziesiątkach milionów dodatkowych śmieci odkładających się na wysypiskach. Eko szczoteczki do zębów to rozwiązanie, które pozwoli go zmniejszyć a może w przyszłości i całkiem zlikwidować.

Eko szczoteczki do zębów – świadomy wybór przyjazny środowisku

Z definicji eko szczoteczka do zębów jest zbudowana w 100% z materiałów ulegających biodegradacji. Obecnie na rynku znajduje się kilka firm zajmujących się ich produkcją, niektóre z nich powstały nawet na naszym rodzimym rynku. Szczoteczki eko nie różnią się wiele od ich zwykłych odpowiedników. Z wyglądu są prawie identyczne, można sobie wybrać włosie o odpowiedniej twardości czy kolor. Jest również mniejsza wersja dla dzieci lub z odpowiednio dostosowanym włosiem dla ludzi z aparatami ortodentystycznymi.

Z myślą o przeznaczeniu biznesowym produkowane są również jednorazowe eko szczoteczki do zębów, stosowane w podróżach służbowych, czy przez salony dentystyczne. Przy odpowiednim użyciu trwałość ich sięga do 3 miesięcy, po tym to czasie należy ją wymienić. Niektóre sklepy internetowe oferują nam tzw. „prenumeratę”, kiedy to w specyfikacji zamówienia zaznaczamy opcję co 3-miesięcznej wymiany. Tym samym nie musimy się martwić o składanie każdorazowego zamówienia na nową szczoteczkę odpowiednio wcześniej. Szczoteczki produkowane są zgodnie z certyfikatami m.in. SGS, FDA, GNP, KIDZONE.

Eko szczoteczka – charakterystyka produktu

  • rączka szczoteczki powstaje najczęściej z bambusa, poddanego odpowiedniej obróbce cieplnej i lakierowaniu,
  • włosie zbudowane jest z biodegradowalnych materiałów m.in. nylonu BPA FREE (wolne od Bisfenolu A), z bambusa węglowego itp.,
  • ich opakowanie wytworzone jest w pełni z przyjaznego środowisku kartonu lub miazgi roślinnej,
  • można je dostać w sieci lub sklepach stacjonarnych (m.in. w Polsce),
  • ich cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych,

Eko szczoteczki do zębów są również dostępne w wersji wegańskiej.

Przyjazna dla środowiska szczoteczka do zębów przede wszystkim będzie odpowiednim rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy są świadomi niszczejącego wpływu plastiku na środowisko naturalne oraz postanowili ograniczyć jego zużycie w swoim gospodarstwie domowym. Zastosowanie znajdzie również u osób, które stopniowo postanowią zmieniać swoje nawyki i przyzwyczajenia wybierania najprostszej drogi – tych, którzy szukają alternatywnych rozwiązań niemających zgubnego wpływu na świat, który nas otacza.