Samochód to najczęstszy transport komunikacyjny jakim podróżujemy, a to w jaki sposób prowadzimy pojazd ma ogromne znaczenie w ilości zużytego paliwa i jego eksploatacji. Warto jest więc nauczyć się pewnych rozwiązań, dzięki którym w naszym budżecie domowym pojawią się oszczędności.
Po przekroczeniu tej prędkości siła oporu znacznie wzrasta, co przekłada się na siłę działającą przeciwnie do kierunku jazdy, a więc większy opór znaczy większe zużycie paliwa.
Ciśnienie w oponach jest związane z oporami toczenia się, które odpowiedzialne są za 20% spalania. Nieodpowiednie ciśnienie wpływa na szybsze zużycie opony. Wyregulować ciśnienie można przy pomocy kompresora, który jest dostępny na większości dużych stacji benzynowych. Zalecamy sprawdzanie ciśnienia co 2-3 tygodnie.
Kiedy ruszasz z miejsca parkingowego, ze świateł lub włączasz się do ruchu z drogi podporządkowanej rób to tak, aby nie „palić” gumy. Lepiej by przyspieszenie nie było wykonywane w sposób gwałtowny – na prostej drodze można przyspieszyć dynamicznie, wciskając pedał gazu do ¾ zamiast do podłogi.
Dotyczy to momentów kiedy czekamy na pasażera. Nie stosuj tej zasady na każdych światłach, ponieważ szybko włączając silnik, ruszymy gwałtownie na wysokich obrotach.
Każdy nieprawidłowy stan techniczny auta może mieć większy lub mniejszy wpływ na zużycie paliwa. Zgodnie z zasadą że lepiej zapobiegać niż leczyć, należy serwisować samochód regularnie. Kontrolowany odpowiednio, będzie nam dłużej służył.
Dotyczy twoich nawyków. Odpowiednia odległość od samochodu, który jedzie przed nami, wolniejsza jazda na ulicach z tysiącami znaków o zwolnieniu prędkości oraz zwalnianie przed czerwonym światłem nie w ostatniej chwili.
Jeśli wozisz w bagażniku rzeczy, które nie są Ci potrzebne…to zostaw je w bagażniku. Klimatyzacje używaj przy zamkniętych szybach, a jeśli nawigacja lub ładowarka do telefonu nie jest Ci potrzebna, to po prostu ją odłącz.
Dynamicznie, ale jednocześnie płynnie zmieniaj biegi na coraz wyższe. Na niższych samochód spala więcej.
Dodatkowo wydłużamy żywotność skrzyni biegów i sprzęgła.
Według ecodrive powinno się zmieniać biegi, tak:
1 bieg – ruszanie; 2 bieg – 10 km/h; 3 bieg – 30 km/h; 4 bieg – 40 km/h; 5 bieg – 50km/h