Ecodrive – ekologia w twoim samochodzie

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Samochód to najczęstszy transport komunikacyjny jakim podróżujemy, a to w jaki sposób prowadzimy pojazd ma ogromne znaczenie w ilości zużytego paliwa i jego eksploatacji. Warto jest więc nauczyć się pewnych rozwiązań, dzięki którym w naszym budżecie domowym pojawią się oszczędności.

Nie przekraczaj prędkości 120km/h

Po przekroczeniu tej prędkości siła oporu znacznie wzrasta, co przekłada się na siłę działającą przeciwnie do kierunku jazdy, a więc większy opór znaczy większe zużycie paliwa.

Ciśnienie w oponach

Ciśnienie w oponach jest związane z oporami toczenia się, które odpowiedzialne są za 20% spalania. Nieodpowiednie ciśnienie wpływa na szybsze zużycie opony. Wyregulować ciśnienie można przy pomocy kompresora, który jest dostępny na większości dużych stacji benzynowych. Zalecamy sprawdzanie ciśnienia co 2-3 tygodnie.

Wciskaj mniej gazu

Kiedy ruszasz z miejsca parkingowego, ze świateł lub włączasz się do ruchu z drogi podporządkowanej rób to tak, aby nie „palić” gumy. Lepiej by przyspieszenie nie było wykonywane w sposób gwałtowny – na prostej drodze można przyspieszyć dynamicznie, wciskając pedał gazu do ¾ zamiast do podłogi.

Wyłącz silnik, gdy czekasz więcej niż 30 sekund

Dotyczy to momentów kiedy czekamy na pasażera. Nie stosuj tej zasady na każdych światłach, ponieważ szybko włączając silnik, ruszymy gwałtownie na wysokich obrotach.

Samochód, który działa prawidłowo

Każdy nieprawidłowy stan techniczny auta może mieć większy lub mniejszy wpływ na zużycie paliwa. Zgodnie z zasadą że lepiej zapobiegać niż leczyć, należy serwisować samochód regularnie. Kontrolowany odpowiednio, będzie nam dłużej służył.

Jazda, która jest płynna

Dotyczy twoich nawyków. Odpowiednia odległość od samochodu, który jedzie przed nami, wolniejsza jazda na ulicach z tysiącami znaków o zwolnieniu prędkości oraz zwalnianie przed czerwonym światłem nie w ostatniej chwili.

Małe rzeczy, a jednak ważne

Jeśli wozisz w bagażniku rzeczy, które nie są Ci potrzebne…to zostaw je w bagażniku. Klimatyzacje używaj przy zamkniętych szybach, a jeśli nawigacja lub ładowarka do telefonu nie jest Ci potrzebna, to po prostu ją odłącz.

Jazda i najwyższy bieg

Dynamicznie, ale jednocześnie płynnie zmieniaj biegi na coraz wyższe. Na niższych samochód spala więcej.
Dodatkowo wydłużamy żywotność skrzyni biegów i sprzęgła.
Według ecodrive powinno się zmieniać biegi, tak:
1 bieg – ruszanie; 2 bieg – 10 km/h; 3 bieg – 30 km/h; 4 bieg – 40 km/h; 5 bieg – 50km/h