Aparat tlenowy – sposób na smog?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W sklepach internetowych można się spotkać coraz częściej z koncentratorami tlenu. Taki aparat tlenowy można wykorzystywać w domu, jest on zalecany nie tylko do leczenia chorób płuc, ale i w celu poprawy jakości życia. Czy pomoże na smog?

Aparat tlenowy – co to za urządzenie?

Aparat tlenowy, inaczej koncentrator tlenu, to urządzenie, które pobiera powietrze, spręża je i oddziela azot od tlenu, a następnie przekazuje tlen (w dowolnie ustalonym stężeniu) osobie, która korzysta z urządzenia. Tlen może być podawany w różnych odstępach czasowych, może także być podawany stale, w zależności od potrzeb i stanu zdrowia osoby korzystającej.

Aparat tlenowy – dla kogo jest polecany?

Tlenoterapia jest wskazana w różnych chorobach układu krążenia, a także chorobach związanych z układem oddechowym. Szczególnie wskazana jest dla osób, które cierpią na POCHP, mukowiscydozę lub raka płuc.  Co ciekawe, aparaty tlenowe są dedykowane nie tylko ciężko chorym osobom. Mogą z nich korzystać osoby przebywające na rehabilitacji, a także:

  • alergicy,
  • astmatycy,
  • biznesmeni,
  • niemowlęta,
  • studenci.

Producenci aparatów tlenowych zachęcają do zakupu osoby, które cierpią na duży poziom stresu w pracy, a także te, które mają kłopoty ze snem. Zachęcają także do korzystania z aparatów kierowców podczas długich i monotonnych tras oraz kulturystów i sportowców, zwłaszcza trenujących w warunkach wysokogórskich. Polecają aparaty tlenowe także mieszkańcom dużych miast, narażonych na smog. No właśnie, jak to jest z tym smogiem? Czy aparat tlenowy może pomóc?

Tlenoterapia w walce ze smogiem?

W Polsce powoli powstają ciekawe miejsca, tzw. bary tlenowe. Są one dedykowane osobom, które chcą odetchnąć od miejskiego zgiełku, dosłownie i w przenośni. Według pulmonologów taka jednorazowa terapia nie ma wpływu na zdrowie i są to pieniądze wyrzucone w błoto. O wiele lepiej zainwestować w maskę antysmogową, która zabezpieczy przed kontaktem dróg oddechowych ze szkodliwymi cząstkami pyłu.

Warto śledzić doniesienia na temat tlenoterapii i smogu, jednak póki co, nie wydaje się, by takie urządzenia były konieczne i mogły realnie pomóc w walce z zanieczyszczeniami. Na pewno jednak są zalecane dla osób mających problemy z układem oddechowym i powinny być używane pod kontrolą lekarską, nie tylko w warunkach szpitalnych, ale i w prywatnych mieszkaniach oraz domach, by poprawić jakość wdychanego powietrza w chorobach przewlekłych.