W sklepach internetowych można się spotkać coraz częściej z koncentratorami tlenu. Taki aparat tlenowy można wykorzystywać w domu, jest on zalecany nie tylko do leczenia chorób płuc, ale i w celu poprawy jakości życia. Czy pomoże na smog?
Aparat tlenowy, inaczej koncentrator tlenu, to urządzenie, które pobiera powietrze, spręża je i oddziela azot od tlenu, a następnie przekazuje tlen (w dowolnie ustalonym stężeniu) osobie, która korzysta z urządzenia. Tlen może być podawany w różnych odstępach czasowych, może także być podawany stale, w zależności od potrzeb i stanu zdrowia osoby korzystającej.
Tlenoterapia jest wskazana w różnych chorobach układu krążenia, a także chorobach związanych z układem oddechowym. Szczególnie wskazana jest dla osób, które cierpią na POCHP, mukowiscydozę lub raka płuc. Co ciekawe, aparaty tlenowe są dedykowane nie tylko ciężko chorym osobom. Mogą z nich korzystać osoby przebywające na rehabilitacji, a także:
Producenci aparatów tlenowych zachęcają do zakupu osoby, które cierpią na duży poziom stresu w pracy, a także te, które mają kłopoty ze snem. Zachęcają także do korzystania z aparatów kierowców podczas długich i monotonnych tras oraz kulturystów i sportowców, zwłaszcza trenujących w warunkach wysokogórskich. Polecają aparaty tlenowe także mieszkańcom dużych miast, narażonych na smog. No właśnie, jak to jest z tym smogiem? Czy aparat tlenowy może pomóc?
W Polsce powoli powstają ciekawe miejsca, tzw. bary tlenowe. Są one dedykowane osobom, które chcą odetchnąć od miejskiego zgiełku, dosłownie i w przenośni. Według pulmonologów taka jednorazowa terapia nie ma wpływu na zdrowie i są to pieniądze wyrzucone w błoto. O wiele lepiej zainwestować w maskę antysmogową, która zabezpieczy przed kontaktem dróg oddechowych ze szkodliwymi cząstkami pyłu.
Warto śledzić doniesienia na temat tlenoterapii i smogu, jednak póki co, nie wydaje się, by takie urządzenia były konieczne i mogły realnie pomóc w walce z zanieczyszczeniami. Na pewno jednak są zalecane dla osób mających problemy z układem oddechowym i powinny być używane pod kontrolą lekarską, nie tylko w warunkach szpitalnych, ale i w prywatnych mieszkaniach oraz domach, by poprawić jakość wdychanego powietrza w chorobach przewlekłych.