Soda oczyszczona do czyszczenia, ale czy tylko?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Soda oczyszczona to produkt znajdujący się w każdej polskiej kuchni, najczęściej używana do wypieków, a w innych aspektach niedoceniania. Jej używanie pomoże nam w znacznym stopniu zmniejszyć wydatki, a używanie jej w inny sposób niż tylko do pieczenia pozwoli zadbać o zdrowe środowisko. Zobacz, do czego jeszcze możesz użyć swojej sody oczyszczonej w domu.

Soda oczyszczona i jej ciekawe zastosowania

 1.  Twoja ceramiczna zastawa ma osad z kawy i herbaty? Soda pomoże Ci w ich pozbyciu się.
 2. Przypalony garnek, nie musi lądować od razu w koszu na śmieci. Wystarczy, że w garnku zagotujesz trochę wody, dodasz pół szklanki sody i zostawisz na około 10 godzin, a rano po prostu umyjesz naczynie płynem do naczyń.
 3. Twoja słuchawka od prysznica jest cała w kamieniu? Nalej do miski 1/4 sody i szklankę octu, i zostaw w nim słuchawkę.
 4. Znana w kuchni z dodawania do ciast. Spulchnia placek i sprawia, że jest większy. Ten sam efekt uzyskamy po dodaniu jej do omletu.
 5. Masz ochotę na ciasto, ale nie masz proszku do pieczenia? Zamiast niej dodaj sproszkowaną sodę oczyszczoną i witaminę C w tej samej postaci i ilości.
 6. Lek na zgagę. Łyżeczka sody w połączeniu ze szklanka wody pomoże w niestrawności.
 7. Sok owocowy z bąbelkami? Dodaj do niego ćwierć łyżeczki sody.
 8. Soda wchłonie brzydki zapach. Zostaw ją w pudełku w szafce lub lodówce, wysp do butów, a pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu. Twoje ręce pachną czosnkiem lub cebulą? Umyj ręce sodą.
 9. Odświeży zapach w jamie ustnej. Przepłucz usta wodą z sodą oczyszczoną.
 10. Wybieli zęby i tkaniny. Wyszczotkuj zęby samą sodą, a będą znacznie bielsze. Soda dodana do płynu, działa jak wybielacz.
 11. Pomoże przy problemach ze skórą związanych z podrażnieniem. Złagodzi pieczenie i swędzenie jeśli zrobimy z niej maść poprzez dodanie kilku kropel wody.
 12. Wyczyści fugi.
 13. Rdza? Tobie nie straszna, wystarczy, że zardzewiałe miejsce posypiesz sodą i zalejesz octem, a po wżarciu się mikstury dobrze wyszorujesz.
 14. Czyszczenie biżuterii srebrnej – wymieszać pastę z sody z odrobiną delikatnego środka myjącego (np. szamponu, płynu do mycia naczyń), nałożyć mieszankę na biżuterię i czyścić,pocierając szmatką lub szczoteczką.
 15. Brudna kuchenka – czyścić pastą z sody za pomocą gąbki, przypalone resztki namoczyć wodą, a następnie dokładnie posypać sodą i po chwili usunąć brud; wnętrze piekarnika: czyścić pastą z sody przy użyciu gąbki, szybę w klapie piekarnika posypać sodą, przykryć mokrym ręcznikiem papierowym, po chwili usunąć ręcznik, a szybę wytrzeć wilgotną gąbką.

Zachęcamy do używania sody oczyszczonej, bo jest ona całkowicie biodegradowalna i nie szkodzi człowiekowi. Jej opary nie są trujące oraz rozpuszcza się w wodzie o temperaturze 20 stopni.