Rolnictwo ekologiczne – skąd wziąć zdrową żywność?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Rolnictwo ekologiczne to uprawa roli bez stosowania środków chemicznych. System gospodarowania jest oparty o środki naturalne, nieprzetworzone technologicznie i ma na celu produkcję żywności ekologicznej. Po czym poznać zdrową żywność?

Rolnictwo ekologiczne i jego główne zadania

Podstawowe zadania rolnictwa ekologicznego to:

  • Produkcja żywności bogatej w substancje odżywcze, zdrowej, nieskażonej i niezmodyfikowanej
  • Ochrona wartości odżywczych gleby
  • Zrównoważony rozwój produkcji roślinnej i zwierzęcej
  • Produkcja pasz bez stosowania środków chemicznych

System ekologicznego gospodarowania korzysta tylko i wyłącznie z naturalnych metod uprawy. Oznacza to, że w hodowlach nie są stosowane syntetyczne środki ochrony roślin, ani pasze oparte na hormonach. Rolnictwo ekologiczne wykorzystuje nawozy zielone, a także używa maszyn oraz narzędzi, które oszczędzają energię i chronią glebę wraz z mikroorganizmami, które w niej żyją. Charakterystyczną techniką dla ekoupraw jest płodozmian, czyli rotacyjne zmiany uprawy na poletkach, w celu ochrony gleby przed wyjałowieniem. Po czym poznać zdrową i ekologiczną żywność?

Rolnictwo ekologiczne – po czym poznać zdrową żywność?

Zdrowa ekologiczna żywność to ekologiczne mięso, nierafinowane tłuszcze roślinne oraz warzywa i owoce. Produkty rolnictwa ekologicznego kupuje regularnie około 10% Polaków, a liczba ta ciągle rośnie. Zdrową żywność można poznać po specjalnych znakach i etykietach. Najlepszą wskazówką jest przedrostek „Bio” oraz „Eko” – produkty, w których nazwie występuje to słowo, posiadają certyfikat ekologiczny Unii Europejskiej.

Charakterystyczne oficjalne oznaczenie ekologicznej żywności to także symboliczny zielony listek utworzony z dwunastu gwiazdek na opakowaniu. Nie warto natomiast sugerować się nazwą typu „zdrowe warzywa” lub „zdrowe mięso”, ponieważ hasło „zdrowe” nie jest w żaden sposób uregulowane przepisami.

Skąd wziąć zdrową żywność?

Do niedawna zdrową żywność i produkty rolnictwa ekologicznego można było nabyć tylko i wyłącznie w wyspecjalizowanych sklepach ze zdrową żywnością. Obecnie możliwości jest o wiele więcej. Produkty Eko i Bio są sprzedawane także w popularnych delikatesach oraz zajmują miejsce na specjalnie dla nich przeznaczonych półkach w sieciowych supermarketach. Wybierając się po żywność ekologiczną, najlepiej kierować się zielonym listkiem oraz czytać dokładnie skład danego produktu.