Oznaczenia produktów ekologicznych – czy wiesz, co jesz?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Do niedawna zdrową żywność i produkty rolnictwa ekologicznego można było nabyć tylko i wyłącznie w wyspecjalizowanych sklepach. Dziś ekożywność i biojedzenie towarzyszy nam na każdym kroku. Mamy także pełen dostęp do ekologicznych kosmetyków oraz urządzeń. Jak wyglądają oznaczenia produktów ekologicznych?

Certyfikowane oznaczenia produktów ekologicznych

Zdrowa ekologiczna żywność to mięso, tłuszcze roślinne oraz warzywa i owoce, pochodzące z upraw ekologicznych. Produkty rolnictwa ekologicznego można poznać po specjalnych znakach i etykietach. Najbardziej uniwersalne oznaczenia produktów ekologicznych to:

  • Przedrostek „Bio” oraz „Eko” w oficjalnej nazwie produktu
  • Symbol zielonego listka z dwunastu gwiazdek na opakowaniu (tzw. Euroliść)

Produkty, które są w ten sposób oznaczone, są zdrowe, niemodyfikowane i nieskażone, dzięki czemu zasłużyły sobie na certyfikat ekologiczny Unii Europejskiej. Charakterystyczny zielony listek to unijne logo produktów ekologicznych. Można je zastosować tylko na opakowaniu produktów, w skład których wchodzi co najmniej 95% ekologicznych składników.

Oznaczenia produktów ekologicznych w sklepach sieciowych – na co warto uważać?

Współcześnie produkty Eko i Bio są sprzedawane nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale także w dużych sieciowych supermarketach. Jak odróżnić od siebie produkty bio od zwykłej żywności? Na co trzeba w szczególności uważać? Wybierając się do sklepu po żywność ekologiczną, warto przede wszystkim kierować się symbolem zielonego listka na opakowaniu. Dzięki temu oznaczeniu konsument ma pewność, że dany produkt został wytworzony zgodnie z unijnymi normami dotyczącymi upraw ekologicznych.

Inne oznaczenia ekologiczne, wykraczające poza branżę spożywczą, które warto znać to:

  • Biały króliczek na tle czarnego trójkąta – oznaczenie to jest stosowane w przypadku kosmetyków, o ekologicznym charakterze, nietestowanych na zwierzętach
  • Charakterystyczny symbol recyklingu – oznaczenie dla produktów pochodzących z recyklingu
  • Oznaczenie „Bezpieczny dla Ozonu, pozbawiony FCKW” – znak informuje o tym, że produkt nie zawiera freonów, które niszczą warstwę ozonową
  • Błękitny Anioł – to jedno z najstarszych oznaczeń ekologicznych, informujące, że dane urządzenie, detergent lub bateria są przyjazne dla środowiska w większym stopniu niż inne artykuły z tej samej grupy towarów