Kosmetyki ekologiczne – gdzie warto je kupować?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kosmetyki ekologiczne to produkty wykorzystujące walory naturalnych składników roślinnych. Nie są one testowane na zwierzętach, a ich produkcja przebiega w ekologicznych, nieszkodliwych dla naturalnego środowiska warunkach. Jaki jest ich skład? Gdzie można je kupić? Podpowiadamy!

Kosmetyki ekologiczne – jaki jest ich skład

Kosmetyki ekologiczne, to inaczej kosmetyki organiczne, kosmetyki bio oraz kosmetyki naturalne. Nie znajdziemy w nich chemicznych i toksycznych substancji poprawiających zapach, czy konsystencję, ponieważ preparaty te są produkowane z naturalnych substancji zawartych w roślinach, a także z minerałów.

Badania dowiodły, że produkowane z naturalnych substancji kosmetyki wykazują wysoką biozgodność ze skórą ludzką – nawilżają ją, pielęgnują i spełniają jej zdrowotne potrzeby. Stosowanie organicznych kosmetyków jest w pełni zgodne z fizjologią naszego organizmu i wpływa na regeneracje oraz odnowę skóry. Dodatkowo ekologiczne kosmetyki mogą opóźniać procesy starzenia i oczyszczać skórę, nie powodując jej nadmiernego wysuszenia.

Co możemy znaleźć w kosmetykach ekologicznych? Najczęściej są to ekstrakty z ziół, owoców i warzyw o cennych właściwościach leczniczych – antyseptycznych, nawilżających, odżywiających i oczyszczających.

Wśród nich bardzo popularne są składniki, takie jak:

  • Aloes,
  • Avocado,
  • Buraki,
  • Brzoskwinie,
  • Lawenda,
  • Mango,
  • Miód,
  • Olej kokosowy,
  • Pokrzywa,
  • Pomarańcze,
  • Rzepak,
  • Szałwia,
  • Żurawina.

Warto wypróbować także glinki do ciała i twarzy produkowane z naturalnych minerałów.

Gdzie można kupić kosmetyki ekologiczne?

Jeśli jesteśmy już obeznani z tematyką ekologicznych kosmetyków i wiemy, co dokładnie chcemy kupić, najlepszym miejscem, by wyposażyć się w naturalne preparaty, są drogerie internetowe. Plusy tego rozwiązania to niskie ceny, bardzo prosty proces zamówieniowy, duża dostępność produktów, profesjonalna obsługa, oszczędność czasu oraz szybka dostawa w dowolne wskazane przez klienta miejsce.

Naturalne kosmetyki możemy zakupić także w lokalnych sklepach z produktami ekologicznymi oraz różnego rodzaju drogeriach. Coraz więcej unikatowych kosmetyków można znaleźć także w popularnych sieciówkach i supermarketach, wystarczy tylko dobrze poszukać.

Po czym poznać, że kosmetyk, który chcemy kupić, jest pochodzenia organicznego?

Większość naturalnych kosmetyków posiada na opakowaniu charakterystyczny znak „100% Organic” lub „Pure Organic”. Do tego dochodzi szereg oznaczeń związanych z konkretnymi certyfikatami, np.:

  • USDA Organic – dla kosmetyków, które są w 100% naturalne,
  • COSMEBIO – dla kosmetyków, które są w 95% pochodzenia ekologicznego,
  • BWC – dla kosmetyków, które nie są testowane na zwierzętach,
  • V – dla kosmetyków, które nie są testowane na zwierzętach i nie posiadają w składzie produktów pochodzenia zwierzęcego.

Certyfikaty te wydają organizacje takie jak ECOCERT, SOIL ASSOCIATION, AIAB, czy BDIH. ECOCERT to międzynarodowe niezależne stowarzyszenie weryfikujące, czy produkty są dostosowane do standardów obowiązujących w Europie, Japonii i USA. SOIL ASSCOCIATION to angielska pozarządowa organizacja non-profit, zajmuje się ona nadawaniem certyfikatu organiczności. AIAB to Włoskie Stowarzyszenie na rzecz Rolnictwa Ekologicznego, natomiast BDIH to stowarzyszenie non-profit, rozwinięcie skrótu nazwy tej organizacji oznacza – Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych.

Kosmetyki ekologiczne DIY, czyli zrób to sam

Jeśli nie posiadasz wystarczająco dużych środków, by regularnie kupować kosmetyki ekologiczne, nic straconego. Wiele z nich możesz przyrządzić samodzielnie w domu! Poniżej zebraliśmy kilka ciekawych pomysłów na kosmetyki ekologiczne DIY. Warto je wypróbować!

#1 Maseczka DIY z płatków owsianych

Aby przyrządzić nawilżającą maseczkę, która poprawia wygląd skóry, potrzebujesz jedynie: szklanki wrzącej wody, łyżki płatków owsianych i 2 łyżek suszonego skrzypu polnego. Zioła należy zalać wrzącą wodą i je zaparzyć. W międzyczasie można podgrzać z wodą płatki owsiane. Maseczkę przygotowuje się z odcedzonych, ostudzonych płatków i ziół.

#2 Sól do kąpieli

Żeby stworzyć domowej roboty sól do kąpieli, wystarczy paczka soli himalajskiej, ulubiony olejek eteryczny i siarczan magnezu (Epsom). Składniki należy ze sobą wymieszać i zamknąć w szczelnym słoiczku lub pojemniku.

#3 Peeling do ciała DIY

Cukrowy peeling to kosmetyk, który jest konieczny, by oczyszczać naszą skórę, usuwać martwy naskórek i wspomagać jej regenerację. Ekologiczny kosmetyk DIY możesz zrobić ze szklanki cukru, oliwki dla dzieci i płatków róż. Wystarczy zblendować ze sobą cukier, płatki róż i oliwkę, a następnie wsypać peeling do eleganckiego słoiczka. Taki kosmetyk można wykorzystać do własnych potrzeb lub podarować komuś w prezencie!

Jeśli na poważnie interesujesz się wytwarzaniem kosmetyków DIY, warto zainwestować w kilka praktycznych przyrządów, które pomogą w ich produkcji. Rozważ zakup małego moździerza, wagi jubilerskiej oraz spieniacza do mleka, a na pewno nie pożałujesz!