Ekologiczne życie wcale nie musi oznaczać życia z wyrzeczeniami na każdym kroku. Jak żyć ekologicznie? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę dobrych ekonawyków. Zacznij je wdrażać od dziś!
Jak żyć ekologicznie – dobre ekonawyki, które musisz poznać
Jak żyć ekologicznie w domu?
#1 Segregowanie śmieci
Pierwszy podstawowy krok do życia w zgodzie z ekologią to segregowanie śmieci. Dbaj o to i naucz wszystkich członków rodziny, by przestrzegali kilku zasad. Osobno pakujcie śmieci plastikowe, papiery i kartony, a także szklane butelki.
#2 Kupowanie opakowań wielokrotnego użytku
Zarówno na zakupach, jak i na co dzień, korzystajcie z opakowań, które pochodzą z recyklingu. Warto kupować warzywa i owoce na wagę oraz wyposażyć się w materiałowe torby wielokrotnego użytku, zamiast kupować ciągle plastikowe reklamówki!
#3 Używanie właściwych ilości kosmetyków
Wykorzystuj opakowania po paście do zębów, podkładzie, szamponie do samego końca.
#4 Oszczędzanie wody i prądu
Nie zostawiaj odkręconych kurków, gdy myjesz zęby, myj naczynia w misce i bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie. Zainwestuj w energooszczędne świetlówki oraz pilnuj, by nie zostawiać zapalonego światła, gdy domowników nie ma w domu
#5 Kupowanie sezonowej żywności
Kupuj owoce i warzywa od lokalnych rolników. Szukaj sezonowych promocji i obniżek.
Jak żyć ekologicznie poza domem?
#1 Magazynuj deszczówkę
Do podlewania roślin, zarówno tych domowych, jak i ogrodowych możesz wykorzystać wodę deszczową. Ta sama woda może zostać również użyta do mycia samochodu!
#2 Załóż kompostownik
Postaw na naturalne nawozy. Kompostownik na działce to dobry pomysł, by ekologicznie i bez szkodliwych pestycydów nawozić rośliny!
#3 Korzystaj z e-dokumentów
Coraz więcej firm korzysta z internetowych dysków – chmur oraz e-dokumentów. To zdecydowanie dobra zmiana! Zamiast kserować papiery, skanuj je i wysyłaj mailem. Wyrób elektroniczny podpis i przesyłaj faktury klientom w formie elektronicznej.
#4 Oddawanie starych ubrań, pościeli i ręczników
Masz jakieś ubrania, koce lub pościele, których już nie używasz? Zamiast wyrzucać, podaruj je do Domu Dziecka lub do najbliższego schroniska dla psów!
#5 Sprzątanie po swoim psie
Zadbaj o czystość także poza domem i sprzątaj po swoim psie! Na rynku jest dostępnych wiele akcesoriów, które mogą to ułatwić, np. torebki-worki z szufelkami, plastikowe łapki lub zbieraki przypinane do obroży, lub szelek Twojego pupila.