Jak żyć ekologicznie? Dobre ekonawyki, które warto poznać!

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ekologiczne życie wcale nie musi oznaczać życia z wyrzeczeniami na każdym kroku. Jak żyć ekologicznie? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę dobrych ekonawyków. Zacznij je wdrażać od dziś!

Jak żyć ekologicznie – dobre ekonawyki, które musisz poznać

Jak żyć ekologicznie w domu?

#1 Segregowanie śmieci

Pierwszy podstawowy krok do życia w zgodzie z ekologią to segregowanie śmieci. Dbaj o to i naucz wszystkich członków rodziny, by przestrzegali kilku zasad. Osobno pakujcie śmieci plastikowe, papiery i kartony, a także szklane butelki.

#2 Kupowanie opakowań wielokrotnego użytku

Zarówno na zakupach, jak i na co dzień, korzystajcie z opakowań, które pochodzą z recyklingu. Warto kupować warzywa i owoce na wagę oraz wyposażyć się w materiałowe torby wielokrotnego użytku, zamiast kupować ciągle plastikowe reklamówki!

#3 Używanie właściwych ilości kosmetyków

Wykorzystuj opakowania po paście do zębów, podkładzie, szamponie do samego końca.

#4 Oszczędzanie wody i prądu

Nie zostawiaj odkręconych kurków, gdy myjesz zęby, myj naczynia w misce i bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie. Zainwestuj w energooszczędne świetlówki oraz pilnuj, by nie zostawiać zapalonego światła, gdy domowników nie ma w domu

#5 Kupowanie sezonowej żywności

Kupuj owoce i warzywa od lokalnych rolników. Szukaj sezonowych promocji i obniżek.

Jak żyć ekologicznie poza domem?

#1 Magazynuj deszczówkę

Do podlewania roślin, zarówno tych domowych, jak i ogrodowych możesz wykorzystać wodę deszczową. Ta sama woda może zostać również użyta do mycia samochodu!

#2 Załóż kompostownik

Postaw na naturalne nawozy. Kompostownik na działce to dobry pomysł, by ekologicznie i bez szkodliwych pestycydów nawozić rośliny!

#3 Korzystaj z e-dokumentów

Coraz więcej firm korzysta z internetowych dysków – chmur oraz e-dokumentów. To zdecydowanie dobra zmiana! Zamiast kserować papiery, skanuj je i wysyłaj mailem. Wyrób elektroniczny podpis i przesyłaj faktury klientom w formie elektronicznej.

#4 Oddawanie starych ubrań, pościeli i ręczników

Masz jakieś ubrania, koce lub pościele, których już nie używasz? Zamiast wyrzucać, podaruj je do Domu Dziecka lub do najbliższego schroniska dla psów!

#5 Sprzątanie po swoim psie

Zadbaj o czystość także poza domem i sprzątaj po swoim psie! Na rynku jest dostępnych wiele akcesoriów, które mogą to ułatwić, np. torebki-worki z szufelkami, plastikowe łapki lub zbieraki przypinane do obroży, lub szelek Twojego pupila.