Przeciętny człowiek wyrzuca około 2 kilogramów śmieci tygodniowo. Nawet jeśli segregujemy odpady, to łatwo da się zauważyć, że jest ich bardzo dużo. Co zrobić by było mniej śmieci? Jak zmniejszyć liczbę odpadów? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule!
Przede wszystkim kupujmy nie mniej, ale bardziej świadomie. Wybierając produkty biodegradowalne, nie sprawimy, że odpadów będzie mniej, ale ich wpływ na środowisko będzie dużo mniejszy. Warto też kupować produkty w opakowaniach zwrotnych czy nadające się do recyclingu; nie wszystkie plastikowe opakowania można poddać dalszej obróbce (na opakowaniach produktów powinniśmy szukać odpowiedniego oznakowania). Planujmy także z rozsądkiem zakupy żywnościowe, na świecie marnują się tony wyrzucanej żywności – niewykorzystanej czy przeterminowanej. Trzeba też chwilę zastanowić się nad relacją kosztów do jakości poszczególnych produktów. Nie płacimy tylko za jakość, płacimy za czas użytkowania – w markowych butach pochodzimy więcej niż 3 miesiące, lepsze ciuchy posłużą nam dłużej niż jeden sezon itd.
W obecnej rzeczywistości, gdzie producenci oferują nam gamę różnych podobnych produktów, warto zastanowić się nad wyborem tych opakowanych w tworzywa biodegradowalne. Być może będą one troszeczkę droższe, troszeczkę mniej dostępne niż te powszechnie opakowane w plastiki, ale jeśli zależy Tobie i Twojej rodzinie na otaczającym Was świecie warto inwestować w lepsze rozwiązania. Unikajmy produktów nadmiernie opakowanych w podwójne folie czy plastikowe tacki, na których tak często widzimy mięso, czy owoce. Częściej wybierzmy się też na targ, by tam dostać świeże towary – jajka, warzywa i mięso.
Ograniczenie ilości odpadów w domu to ograniczenie wyrzucanych opakowań. Na zakupy chodzimy więc z własną torbą, wybieramy tzw. wielopaki, kupujemy na wagę – korzystając z własnych toreb wielokrotnego użytku – najlepiej materiałowych. A naczynia jednorazowe należy po prostu wykreślić z życia Twojej rodziny.
Ograniczenie ilości odpadów wytwarzanych w Twoim gospodarstwie domowym może nie być aż tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Być może trzeba będzie drastycznie zmienić swoje przyzwyczajenia, ale jedno jest pewne – warto zacząć krok po kroku budować nowy eco-świat.