Stężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest szczególnie wysokie w okresach grzewczych, czyli porze jesienno-zimowej. Jak chronić środowisko przed zanieczyszczeniami?
Jak chronić środowisko przed zanieczyszczeniami? Skąd biorą się zanieczyszczenia?
Zanieczyszczenia powietrza to jedna z głównych globalnych przyczyn zagrożenia środowiska. Główne źródła zanieczyszczeń to zakłady przemysłowe, domowe paleniska i lokalne kotłownie, a także uliczny ruch miejski. Substancje, które najbardziej zanieczyszczają ziemską atmosferę to dwutlenek węgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki oraz różnego rodzaju pyły. Do zanieczyszczeń zaliczane są także metale ciężkie i tlenek węgla.
Powietrze, którym na co dzień oddycha człowiek, jest mieszaniną różnych gazów, w tym także zanieczyszczeń. Co można zrobić, by poprawić stan atmosfery? Jak chronić środowisko przed zanieczyszczeniami?
Jak chronić środowisko przed zanieczyszczeniami – sprawdź, co możesz zrobić!
Aby zapobiec wysokiemu stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu, można wprowadzić do życia kilka ekologicznych zasad.
Oto i one:
- Zamiast samochodu używaj roweru lub transportu publicznego i komunikacji miejskiej
- Dowiedz się, jak możesz ekologicznie ogrzewać swój dom i wprowadź te metody w życie
- Naucz się ekonomicznej jazdy samochodem, by zużywać mniej paliwa
- Uszczelnij swoje domostwo, by nie zużywać więcej energii niż potrzeba na jego ocieplenie
- Regularnie poddawaj sieć gazową i wentylacyjną konserwacji
- Używaj kosiarki elektrycznej, zamiast spalinowej
Jak uchronić się przed smogiem?
Smog to zjawisko polegające na równoczesnym występowaniu dużego zanieczyszczenia spalinami, mgły oraz bezwietrznej pogody. W konsekwencji nad wieloma miastami zawisa chmura pełna chorobotwórczych pyłów i toksycznych substancji. Choroby, do których może się przyczynić smog, to:
- Stany zapalne dróg oddechowych
- Astma oskrzelowa
- Choroby płuc
- Nowotwory
Jak się przed tym uchronić? Warto zaopatrzyć się w maseczkę antysmogową, oczyszczacz powietrza oraz rośliny, które pomogą oczyścić powietrze w domu. Rośliny pomocne w walce ze smogiem, to skrzydło kwiat, paprotka oraz bluszcz pospolity. Gatunki te, uprawiane w doniczkach, mają zdolność pochłaniania szkodliwych substancji. Ich obecność w domu pozwala oczyścić powietrze.