Jak chronić środowisko przed zanieczyszczeniami powietrza?

2019.01.10

1 minuta i 43 sekunda

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
 • Jak chronić środowisko przed zanieczyszczeniami? Skąd biorą się zanieczyszczenia?
 • Jak chronić środowisko przed zanieczyszczeniami – sprawdź, co możesz zrobić!
 • Jak uchronić się przed smogiem?
Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Stężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest szczególnie wysokie w okresach grzewczych, czyli porze jesienno-zimowej. Jak chronić środowisko przed zanieczyszczeniami?

Jak chronić środowisko przed zanieczyszczeniami? Skąd biorą się zanieczyszczenia?

Zanieczyszczenia powietrza to jedna z głównych globalnych przyczyn zagrożenia środowiska. Główne źródła zanieczyszczeń to zakłady przemysłowe, domowe paleniska i lokalne kotłownie, a także uliczny ruch miejski. Substancje, które najbardziej zanieczyszczają ziemską atmosferę to dwutlenek węgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki oraz różnego rodzaju pyły. Do zanieczyszczeń zaliczane są także metale ciężkie i tlenek węgla.

Powietrze, którym na co dzień oddycha człowiek, jest mieszaniną różnych gazów, w tym także zanieczyszczeń. Co można zrobić, by poprawić stan atmosfery? Jak chronić środowisko przed zanieczyszczeniami?

Jak chronić środowisko przed zanieczyszczeniami – sprawdź, co możesz zrobić!

Aby zapobiec wysokiemu stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu, można wprowadzić do życia kilka ekologicznych zasad.

Oto i one:

 • Zamiast samochodu używaj roweru lub transportu publicznego i komunikacji miejskiej
 • Dowiedz się, jak możesz ekologicznie ogrzewać swój dom i wprowadź te metody w życie
 • Naucz się ekonomicznej jazdy samochodem, by zużywać mniej paliwa
 • Uszczelnij swoje domostwo, by nie zużywać więcej energii niż potrzeba na jego ocieplenie
 • Regularnie poddawaj sieć gazową i wentylacyjną konserwacji
 • Używaj kosiarki elektrycznej, zamiast spalinowej

Jak uchronić się przed smogiem?

Smog to zjawisko polegające na równoczesnym występowaniu dużego zanieczyszczenia spalinami, mgły oraz bezwietrznej pogody. W konsekwencji nad wieloma miastami zawisa chmura pełna chorobotwórczych pyłów i toksycznych substancji. Choroby, do których może się przyczynić smog, to:

 • Stany zapalne dróg oddechowych
 • Astma oskrzelowa
 • Choroby płuc
 • Nowotwory

Jak się przed tym uchronić? Warto zaopatrzyć się w maseczkę antysmogową, oczyszczacz powietrza oraz rośliny, które pomogą oczyścić powietrze w domu. Rośliny pomocne w walce ze smogiem, to skrzydło kwiat, paprotka oraz bluszcz pospolity. Gatunki te, uprawiane w doniczkach, mają zdolność pochłaniania szkodliwych substancji. Ich obecność w domu pozwala oczyścić powietrze.