Ekozachowania, których warto nauczyć dziecko

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jak być eko i kultywować ekologiczne tradycje w domu? Jak nauczyć dziecko żyć w zgodzie z ekologią? Przedstawiamy najważniejsze ekozachowania, których warto nauczyć dziecko. Zapraszamy do lektury!

Ekozachowania, których warto nauczyć dziecko – w domu

#1 Segregowanie śmieci

Pierwsze i podstawowe ekozachowania, których warto nauczyć dziecko w domu to segregowanie śmieci zgodnie z ich przeznaczeniem.

#2 Oszczędzanie wody i prądu

Oszczędzanie wody i prądu to jeden z dobrych nawyków, którego powinno się nauczyć wszystkich członków rodziny. Pilnuj, by dziecko nie zostawiało włączonych na noc urządzeń elektrycznych i przestrzegaj przed niepotrzebnym wylewaniem wody. Naucz je myć naczynia w sposób ekologiczny i korzystać z pralki oraz zmywarki.

#3 Hodowanie warzyw i ziół

Warto uczyć dziecko od małego, by dbać o rośliny i angażować je do pomocy przy wyborze warzyw lub ziół i ich wysiewaniu. Niezależnie od tego, czy posiadacie duży ogród, czy macie mały balkon, hodowanie warzyw i ziół może się kiedyś przerodzić w prawdziwą pasję, a nic tak nie smakuje, jak warzywa z domowego ogródka!

#4 Korzystanie z opakowań wielokrotnego użytku

Aby nauczyć dziecko ekologicznych zachowań, zabieraj je na zakupy i pokaż, że warto korzystać z materiałowych toreb wielokrotnego użytku. Unikajcie tworzyw sztucznych i wybierajcie warzywa i owoce na wagę, zamiast pakowanych. Warto zakupić edukacyjną książeczkę lub gry, które wyjaśnią dziecku w przystępny sposób podstawowe pojęcia związane z ekologią i recyklingiem.

Ekologiczne gry warte polecenia to np. Mały Odkrywca Ekologia, Sztama lub dla starszych gra komputerowa Eco Tycoon: Project Green.

Ekozachowania, których warto nauczyć dziecko – poza domem

Ekologiczne zachowania poza domem, to np. magazynowanie deszczówki, prowadzenie kompostownika oraz sprzątanie po swoim psie podczas spacerów. Pokaż dziecku, jak ważna jest ekologia w życiu codziennym i pokazuj, że warto dbać o takie rzeczy!

Aby nauczyć dziecko ekologicznych zachowań, możesz je zapisać na różnego rodzaju zajęcia, warsztaty DIY lub gry miejskie. Tego typu zabawy są często organizowane przez Młodzieżowe Domy Kultury oraz Biblioteki Miejskie. Uczestnicząc w edukacyjnych grach, Twoje dziecko pozna najważniejsze zasady dbania o naturalne środowisko i przekona się, że ekologia wcale nie jest nudna!

PAMIĘTAJ: jeśli chcesz nauczyć dziecko ekologicznych zachowań, sama również powinnaś ich przestrzegać! Większość dzieci uczy się poprzez naśladownictwo dorosłych!