Ekologiczne olejki eteryczne – jak rozpoznać ich jakość?

Niniejszy artykuł pod tytułem Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Sprzęt i narzędzia dla początkujących pszczelarzy – sprawdź, co będzie Ci potrze... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ekologiczne kosmetyki to nie tylko maści i kremy. To także olejki eteryczne. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak rozpoznać ich jakość. Po więcej informacji zapraszamy do lektury!

Ekologiczne olejki eteryczne – z czego są produkowane?

Naturalne i ekologiczne olejki eteryczne to dobry sposób na relaks i poprawienie nastroju. Poza poprawą samopoczucia wpływają one pozytywnie także na urodę oraz zdrowie. Olejki mogą służyć do nawilżania skóry, poprawiania stanu cery, wspomagania regeneracji lub nawet zapobiegania depresji.

Z czego są produkowane ekologiczne olejki eteryczne? Najczęściej na rynku można spotkać olejki wytworzone z:

  • Drzewa Herbacianego,
  • Eukaliptusa,
  • Jaśminu,
  • Lawendy,
  • Pestek róży,
  • Pomarańczy,
  • Rozmarynu,
  • Werbeny,

I wielu innych w 100% naturalnych składników! Jak poznać, czy dany olejek jest dobry jakościowo?

Ekologiczne olejki eteryczne – jak rozpoznać ich jakość?

#1 Konsystencja

Dobry jakościowo olejek eteryczny można poznać przede wszystkim po tym, że jest on śliski w dotyku, ale nie jest tłusty. Po naniesieniu takiego olejku na białą kartkę papieru nie zaobserwujemy więc tłustych śladów. W przeciwnym wypadku oznacza to, że mamy do czynienia z olejkiem, który jest rozcieńczony lub zanieczyszczony innymi substancjami.

#2 Certyfikat

Kolejna cecha to certyfikat ekologiczny. Kupując olejek oznaczony opisem wild crafted, mamy pewność, że został on wytworzony z roślin dziko rosnących, bez dodatku pestycydów.

#3 Cena

Inny wyznacznik to cena olejku. Dobre jakościowo olejki eteryczne nie należą do tanich kosmetyków. Do wytworzenia niewielkiej buteleczki olejku potrzeba wielu surowców, godzin pracy, przestrzeni oraz zasobów – stąd też wygórowane ceny za ten ekskluzywny kosmetyk.

#4 Zapach

Ostatni sposób to powąchanie olejku – w ten sposób można bardzo łatwo wyczuć, czy nie zostały do niego dodane szkodliwe chemiczne substancje.

Pamiętaj: nigdy nie kupuj olejków eterycznych od niepewnych sprzedawców. Jeśli na stronie internetowej sklepu nie ma żadnych informacji o środkach bezpieczeństwa, możliwych interakcjach i przeciwwskazaniach do stosowania olejku, może to oznaczać, że sprzedawca nie jest wiarygodny. Przed zakupem zawsze warto poprosić o wyniki badania GC-MS, czyli chromatografii fazowej i spektrometrii masowej. Badanie to wykazuje jakość danego olejku eterycznego.

Spodobał Ci się ten wpis? Odwiedzaj nas częściej! Polecamy także nasz ostatni artykuł Kosmetyki ekologiczne – gdzie warto je kupować? Podpowiadamy w nim, gdzie można zakupić wyjątkowe organiczne kosmetyki!